Курс по Професия Животновъдство
- Продължителност на обучението: 660 уч. часа
- Документ: Свидетелство за професионална квалификация – за придобиване на степен на квалификация по професия, ном № 3-54 на МОН Europass приложение към сертификат
- Цена на обучението: 600 лв
- Начин на плащане: по банков път
- Старт: по запитване
Обученията ще се извършват Онлайн
Пишете ни :centre@dntrustus.com
телефон за връзка: 0893200200
ЦЕНТЪР ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ Д&Н ДОВЕРИЕ Ви предлага Обучение по Професия Животновъд – 660 уч. часа по следните специалности:
1. Говедовъдство, код специалност 6210502, II СПК
Завършилите специалността се грижат за храненето на различните животни; развъждат животните и участват в профилактиката и лечението им.
2. Овцевъдство, код специалност 6210503, II СПК
Завършилите специалността се грижат за храненето на овцете; развъждат животните и участват в профилактиката и лечението им.
3. Свиневъдство, код специалност 6210504, II СПК
Завършилите специалността се грижат за храненето на свинете; развъждат животните и участват в профилактиката и лечението им.
4. Птицевъдство, код специалност 6210505, II СПК
Завършилите специалността се грижат за храненето на птиците; развъждат животните и участват в профилактиката и лечението им.
5. Пчеларство, код специалност 6210507, II СПК
Завършилите специалността се грижат за храненето на пчелите; развъждат пчелите и участват в профилактиката и лечението им.
ОПИСАНИЕ НА КОНКРЕТНАТА РАБОТА ПО ПРОФЕСИЯТА
- Основни дейности – Животновъдът подбира подходящи видове породи и стопански направления животни за конкретен район; прави маркировка на животните; провежда компетентно размножителния процес; осигурява фуражно производство; съставя дажби и фуражен баланс; провежда контрола на продуктивните качества на животните и бракува болните, яловите и нископродуктивните животни; поддържа хигиената на животните и помещенията; използва техниката за механизация на производствените процеси; получава, съхранява, преработва, окачествява и реализира продукцията от животните
- Отговорности и задължения – Животновъдът преценява нуждата от ветеринарен лекар при трудни раждания, уведомява ръководителя на фермата, оказва помощ, полага грижи за съживяване на задушени при раждането или застрашени от смърт новородени животни. Извършва основните манипулации на животните във фермата – маркиране, теглене, телесни измервания, даване на лекарства през устата, почистване, подрязване и превързване на копитата на животните. Води отчетност за произхода, продуктивните и репродуктивните показатели на отделните животни.
- Възможно работно време – Възможна е работа на смени.
- Възможни контакти – Животновъдът поддържа вътрешни контакти с колеги, със зооинженери, агрономи, ветеринарни лекари и собственици на ферми. Има външни контакти със съветници по земеделие, представители на търговски организации за снабдяване и продажба, научни институти, опитни станции и др.
- Полезна информация – Животновъдът осигурява добра организация и ръководство на цялостната дейност на фермата.
ПЕРСПЕКТИВИ И ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА НА ПРОФЕСИЯТА - Възможности за работа – ПЖивотновъдът работи в животновъдни ферми, в производствени предприятия и фуражопреработвателни предприятия и др.
- Възможности за допълнителни придобивки – Възможност за стартиране на собствен бизнес.
- Трудности и предизвикателства в тази професия – Животновъдът работи в помещения за отглеждане на животни, в дворовете на фермите, на пасището, на полето, в лаборатории и кабинети. В някои случаи работи и в сгради с вредни газове и механични замърсители с опасност от алергични заболявания.
- Ресурси, с които трябва да се работи – Основен предмет на труда на животновъда са домашните животни и получената от тях продукция. За изпълнение на задачите той работи с различни средства на труда: уреди и апарати за идентификация на животните; за контрол на продуктивността; за измерване на теглото и ръста им; агрегати за почистване, доене, стрижба, хранене и поене на животните; апарати и уреди за окачествяване и преработка на продукцията, техника за изкуствено осеменяване, компютри, техника за транспорт; Използва работно облекло, гумени ботуши и ръкавици.
Основна цел на обучението по професия „Животновъд“ е подготвянето на обучаемите за реализацията им по придобитата специалност в селското стопанство.
ОБУЧЕНИЕТО СЕ ПРЕДЛАГА В ИНДИВИДУАЛНА, САМОСТОЯТЕЛНА, ДНЕВНА, ВЕЧЕРНА ИЛИ СЪБОТНО-НЕДЕЛНА ФОРМА В МАЛКИ ГРУПИ, КАКТО И ЕДНА ОТ НАЙ ТЪРСЕНАТА ОНЛАЙН ФОРМА, ПОДХОДЯЩА ЗА ХОРА ОТ ЦЯЛАТА СТРАНА.